cartouch اروپا تاریخ میزبان رئال مادرید

cartouch: اروپا تاریخ میزبان رئال مادرید لیگ قهرمانان اروپا

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری هنگامی که شرارت ارزشمند می‌شود! ، سرقت تاج سلطنتی به وسیله «مینیون‌ها»

موجودات عجیب و غریب و شرور انیمیشن «مینیون‌ها» که در مجموعه انیمیشن‌های «من نفرت انگیز» متولد شدند، توانسته‌اند مخاطبان بسیاری را در سطح جهانی به خود جذب کنند..

هنگامی که شرارت ارزشمند می‌شود! ، سرقت تاج سلطنتی به وسیله «مینیون‌ها»

سرقت تاج سلطنتی به وسیله «مینیون ها»/ هنگامی که شرارت ارزشمند می شود!

عبارات مهم : داستان

موجودات عجیب و غریب و شرور انیمیشن «مینیون ها» که در مجموعه انیمیشن های «من نفرت انگیز» متولد شدند، توانسته اند مخاطبان بسیاری را در سطح جهانی به خود جذب کنند..

به گزارش مهر، بعد از ساخت انیمیشن «من نفرت انگیز ۱ و۲» کاراکترهای مینیون ها که حاصل خلاقیت تیم نویسنده و تولید این انیمیشن بود با استقبال مناسبی از سوی مخاطبان مواجه شد. این استقبال مانند بسیاری از آثار دنباله دار هالیوودی مورد استفاده تولیدکننده قرار داده شد و یک انیمیشن با محوریت کاراکترهای مینیون ها با نام «مینیون ها» در سال ۲۰۱۵ تولید شد که این ایده موفقیت آمیز بود و توانست در سطح جهانی بالغ بر یک میلیارد دلار فروش داشته باشد.

هنگامی که شرارت ارزشمند می‌شود! ، سرقت تاج سلطنتی به وسیله «مینیون‌ها»

موجوداتی عجیب و غریب که ظاهری زردرنگ دارند و به زبانی که ظاهرا مشخص نیست صحبت می کنند، توانستند بازار مخاطبان سینمای انیمیشن را تسخیر و سود سرشاری را نصیب استودیوی سازنده یعنی استودیو ایلومینیشن و یونیور سال کنند. خلق و تصویرگری این موجودات حاصل ابتکار تیم سازنده در انیمیشن «من نفرت انگیز ۱» است و البته نقش آنها در آن اثر سینمایی به مراتب بهتر و دلچسب تر از «مینیون ها» بود. طنزهای موقعیت و کلامی حاصل حضور مینیون ها در «من نفرت انگیز ۱» در صحنه های گوناگون شیرین و سرگرم کننده است هر چند نقش آنها ۹۰ دقیقه کامل نیست و داستان حول محور آنها ساخته نشده است!

داستان فیلم

داستان «مینیون ها» نیز وامدار من «نفرت انگیز ۱» هست. در من «نفرت انگیز ۱» مینیون ها مشغول خدمت به گرو کاراکتر مهم هستند چون او یک قهرمان بد هست. خدمت به گرو مبدا تقسیم تاریخ مینیون ها هست؛ تاریخ قبل از گرو و بعد از گرو.

موجودات عجیب و غریب و شرور انیمیشن «مینیون‌ها» که در مجموعه انیمیشن‌های «من نفرت انگیز» متولد شدند، توانسته‌اند مخاطبان بسیاری را در سطح جهانی به خود جذب کنند..

تیتراژ فیلم تلاش می کند نحوه پیدایش آنها را توضیح دهد و طبق معمول تئوری داروین و نظریه تکامل بار این ماجرا را بر دوش می کشد، ولی همانطور که می دانیم این نظریه از بعضی جهات در تناقض با دین و خلقت الهی انسان واقع شده است است ولی در تمدن غرب اکنون این نظریه به صورت کامل پذیرفته شده است است!بعد از ساخت انیمیشن «من نفرت انگیز ۱ و۲» کاراکتر های مینیون ها که حاصل خلاقیت تیم نویسنده و تولید این انیمیشن بود با استقبال مناسبی از سوی مخاطبان مواجه شد. این استقبال مانند بسیاری از آثار دنباله دار هالیوودی مورد استفاده تولید کننده قرار داده شد و یک انیمیشن با محوریت کاراکترهای مینیون ها تولید شد

داستان «مینیون ها» از بدو پیدایش تک سلولی ها شروع می شود. از همان ابتدا آنها علاقه دارند تا به موجودات شرور خدمت کنند. عنوان ادامه دارد تا وقت پیدایش تمدن بشری و تکامل آن و عصر حاضر و در این مدت وقت آنها به دایناسورها، انسان های اولیه، فراعنه، ناپلئون و آدم برفی ها خدمت می کنند ولی به مرور وقت بدون ارباب می مانند. این عنوان باعث می شود تا سه نفر از آنها در جستجوی رییس بد از غار محل سکونت به سمت دنیای بیرون بروند در زمانی که رییس جمهور آمریکا ریچارد نیکسون است.

بعد از جستجو، آنها راهی گردهمایی قهرمانان شرور در اورلاندو آمریکا می شوند و در آنجا با اسکارلت که سرآمد قهرمانان شرور هست، آشنا می شوند. اسکارلت که زنی باهوش و در عین حال طماع و شرور است و سودای دزدی الماس تاج پادشاهی ملکه انگلستان را در سر دارد و به همین منظور هم مینیون ها را استخدام می کند. مینیون ها با دردسر فراوان و البته با شیطنت های حماقت آمیزشان در جریان یکی از مراسم های ملی انگلستان ماجرای دزدی را به گونه ای دیگر اجرا می کنند و بعد از این کار به عنوان جانشینان ملکه انگلستان که شخصی مظلوم نشان داده می شود گزینش می شوند. این کار خشم اسکارلت را بر می انگیزد و باعث می شود تا او به کاخ باکینگهام بیاید و تاج را در اختیار خود بگیرد.

هنگامی که شرارت ارزشمند می‌شود! ، سرقت تاج سلطنتی به وسیله «مینیون‌ها»

اسکارلت که به مقصود خویش رسیده است مینیون ها را در زیرزمین زندانی می کند و تدارک مراسم تاج گذاری خویش را ببیند. تلاش مینیون ها جهت فرار از زندان نتیجه می دهد و در مراسم تاجگذاری شیطنت آنها باعث به هم ریختن مراسم و خشم اسکارلت می شود. ارتش شرورها که طرفداران اسکارلت هستند به دنبال آنها روانه و موفق به دستگیر کردن دو نفر از مینیون ها می شود. حالا کوین(یکی از مینیون ها) تنها مانده و تلاش می کند تا آنها را نجات بدهد. تلاش او باعث می شود تا به لابراتوار اسکارلت فرار کند و در آنجا او تبدیل به یک مینیون بزرگ می شود.

موجودات عجیب و غریب و شرور انیمیشن «مینیون‌ها» که در مجموعه انیمیشن‌های «من نفرت انگیز» متولد شدند، توانسته‌اند مخاطبان بسیاری را در سطح جهانی به خود جذب کنند..

نبرد مهم بین کوین غول پیکر و اسکارلت در می گیرد و در نهایت کوین، اسکارلت را شکست می دهد و مینیون ها را نجات می دهد و در عین حال نیز تاج و تخت را به ملکه انگلستان بعد می دهد. در پایان، تاج مجددا به وسیله گرو که در آن وقت یک کودک هست، دزدی می شود و این همان لحظه ای است که باعث علاقه آنها به گرو به عنوان رییس شده است و آنها را به دنبال او روانه می کند.

تحلیل و نقد محتوایی

هنگامی که شرارت ارزشمند می‌شود! ، سرقت تاج سلطنتی به وسیله «مینیون‌ها»

فیلم انیمیشن «مینیون ها» سرشار از سرگرمی است و داستان تنها در پرتو این عنصر پیش می رود. منطق حاکم بر داستان که موتور پیشران فیلم نیز است اصالت بدی هست. فیلم به زبان راحت می گوید «بدی خوب است و قهرمان بد همان غایتی است که مینیون ها قرن ها در پی آن هستند و قهرمان شرور داستان کسی است که این شایستگی را دارد تا مینیون ها در خدمت او باشند.»چندی است که خوب بودن بدی جزو لاینفکی از نظام ارزشی داستان های انیمیشن ها و فیلم های هالیوودی به حساب می آید و در واقع بد بودن یک شاخصه و مزیت محسوب می شود تا یک مفهوم اخلاقی! امروزه شاهد رشد این جریان به ظاهر هنری در آثار انیمیشنی نیز هستیم

چندی است که خوب بودن بدی جزو لاینفکی از نظام ارزشی داستان های انیمیشن ها و فیلم های هالیوودی به حساب می آید و در واقع بد بودن یک شاخصه و مزیت محسوب می شود تا یک مفهوم اخلاقی! امروزه شاهد رشد این جریان به ظاهر هنری در آثار انیمیشنی نیز هستیم. در دهه های پیشین، قهرمانان داستان های غربی شخصیت های خوب و مثبت بودند ولی حالا نسلی تازه از قهرمان های شرور در فیلم هایی چون «شِرکِ»، «کمپانی هیولاها»، «من نفرت انگیز» و «مینیون ها» ظهور کرده است که در تقابل با این رویکرد هستند.

داستانک های فیلم به خودی خود مفهومی ندارند و آنقدر سرسری و گذرا هستند که بدون عنصر سرگرمی هیچ جذابیتی نخواهند داشت ولی همین داستانک ها در خط داستانی کنار هم قرار گرفته اند و تا انتهای فیلم داستان را به پیش می برند. علت این امر نیز مشخص است: شخصیت مینیون ها عاری از هوش و خلاقیت هستند و این عنوان باعث شده است تا اتفاقات پیش آمده نیز در این سطح قرار گیرند ولی همین عنوان در خدمت روال داستانی قرار گرفته است و تا آخر فیلم به خوبی ادامه دارد و هیچ گاه باعث نمی شود تا تماشاگر خسته یا کسل شود.

داستان فیلم ظاهرا خبر یا مضمون خاصی را در بر ندارد و این عنوان تا هنگام ورود کوین به آمریکا ادامه دارد ولی در بدو ورود او به جامعه دهه ۶۰ آمریکا که دوران زمامداری نیکسون بعد از ترور جان اف کندی است فضای فیلم عوض کردن می کند و شاهد برخورد مینیون ها با جامعه آمریکا و هنجارها و باورهای آنها هستیم.

جنبش صلح خواهی که در آن دوران و در اعتراض به جنگ ویتنام در جامعه آمریکا شکل گرفته بود به شکل واضحی در بخش های کوتاهی از فیلم ولی به صورت موثر نمایش داده می شود و این نحله فکری که در وقت خود از جریان های موثر اجتماعی و بین المللی بود مطرح می شود. در ادامه شاهد حرکت کوین و استخدام او به وسیله اسکارلت هستیم. اسکارلت که یگانه قهرمان شرور داستان است در آمریکا زندگی می کند و سودای دزدی تاج سلطنتی انگلستان را دارد. کوین نیز به انگلستان می رود و دوباره شاهد ورود کوین به یک جامعه دیگر و نحوه برخورد و تصویر العمل جامعه و هنجار آن نسبت به این موجود زردرنگ که گاهی اوقات تامل و تفکر نیز از خود نشان می دهد، هستیم.

برخلاف آمریکا جامعه انگلستان مردمی آرام و خونسرد و مبادی آداب اجتماعی نشان داده می شوند. این عنوان حتی در هنگام دزدی تاج سلطنتی نیز ادامه دارد و ملکه انگلستان بعد از دزدی تاج شاد و سرخوش مشغول خوشگذرانی در کافه های انگلستان به همراه مردم است و گویی اصلا اتفاقی نیفتاده است ولی در بیرون از این محیط اسکارلت و ارتش شرورش مشغول دنبال کردن مینیون ها هست. در این انیمیشن ارزشگذاری هوشمندانه و در عین حال ناملموسی میان دو فرهنگ، دو کشور یا دو جامعه صورت گرفته است و در این میان علی رغم نمایش جذابیت های مرسوم زندگی آمریکایی در نهایت انگلستان و فرهنگ و سیاست این کشور مورد تمجید واقع می شود.

این عنوان تا جایی ادامه پیدا می کند که بعد از دزدی تاج همه مردم به آسانی مینیون ها را به عنوان خاندان سلطنتی می پذیرند و هیچ مخالفت یا نفرتی علیه آنها دیده نمی شود. سطحی از آرامش و خونسردی که از جامعه انگلستان در فیلم نمایش داده می شود نوعی از تبلیغ غیرمستقیم هست. نمایش کاراکتر ملکه انگلستان که تطابق نسبتا مناسبی با صورت واقعی او در دهه ۶۰ میلادی دارد و نمایش صورت ای معصوم و آرام از او موید این مدعا هست. این عنوان را با صورت دیگر کاراکتر های فیلم مثل اسکارلت یا دیگر شروران مقایسه کنید؛ اشخاص کاملا فانتزی و خالی از پارامتر های واقعی.

خونسردی و خوبی ملکه انگلستان تا جایی ادامه دارد که حتی مینیون ها را بعد از باز بعد گیری تاج ملامت نکرده و به آنها هدایایی نیز می دهد. هر چند صورت نشان داده شده است از جامعه انگلستان فاصله و تناقض زیادی با جامعه انگلستان در دنیای واقعیت دارد ولی خلاقیت، هوشمندی و قریحه هنری که در ساخت فیلم و بخش های ذکر شده است به کار رفته است در سطح بسیار بالایی قرار دارد. البته این رخدادها و خبر ها در طول ۹۰ دقیقه فیلم روایت می شوند و به اندازه ای اتفاق و سرگرمی و اتفاق در فیلم وجود دارد که شاید درک مستقیم مخاطب را از این مفاهیم دور کنند.در واقع استفاده از بستر مناسب داستان، روایتگری هارمونیک و یکنواخت، انسجام داستانک های فیلم، تطابق طراحی هنری با شخصیت ها و فضای داستان و کارگردانی هنری اثر شخصیت کاملا متوازنی به فیلم بخشیده هست. این موارد همگی از نکات قوت فیلم هستند

در واقع استفاده از بستر مناسب داستان، روایتگری هارمونیک و یکنواخت، انسجام داستانک های فیلم، تطابق طراحی هنری با شخصیت ها و فضای داستان و کارگردانی هنری اثر شخصیت کاملا متوازنی به فیلم بخشیده هست. این موارد همگی از نکات قوت فیلم هستند. کوین همان کوین «من نفرت انگیز» است و مخاطب در طول فیلم میان شخصیت مینیون ها با فیلم های «من نفرت انگیز» احساس عوض کردن یا تفاوت نمی کند. طراحی منظر و کاراکتر ها هم، چنین وضعیتی دارند و کاملا یک دست هستند. این موارد ولی در خدمت روایت داستان به صورت موثری قرار می گیرند.

طراحی شخصیت نیز توصیه ای دیگر و شاخص در این فیلم هست. شخصیت اسکارلت و ملکه انگلستان مصداق این مدعی هستند. شخصیت اسکارلت سرشار از اتفاقات تازه و بعضی از مواقع غیر قابل آینده نگری است که در عین شرارت باعث جذب مخاطب می شود. البته واضح است که این عنوان کاملا منفی و در بعضی از موارد غیراخلاقی است!

شخصیت ملکه انگلیس نیز چنین وضعیتی دارد. در کاراکتر او غلو زیادی صورت نگرفته است و تناسب میان کاراکتر و صورت واقعی او در آن وقت به چشم می خورد. گذشته از این موارد متحرک سازی این کاراکترها مناسب و یک دست هستند و این امر باعث شده است است تا حس مورد نظر کارگردان به مخاطب انتقال یافته شود. در مجموع «مینیون ها» ظاهری راحت و سرگرمی محور دارد که توانسته است از این شاخصه ها جهت سرگرم ساختن مخاطب و انتقال مفاهیم خویش استفاده کند که فروش میلیاردی این فیلم در گیشه موید این مدعا است.

و ولی از سوی دیگر نباید فراموش کنیم که تاریخ کهن کشورمان سرشار از اَمثال و حِکَم فراوان در قالب های سرگرمی ولی دارای پندها و خبر های اخلاقی است که این توانایی را دارند تا در یک اثر سینمایی نمایش داده شوند ولی تاکنون به درستی از آنها بهره نبرده ایم.

واژه های کلیدی: داستان | داستان | انیمیشن | انیمیشن | داستانک | انگلستان | اخبار فرهنگی و هنری

هنگامی که شرارت ارزشمند می‌شود! ، سرقت تاج سلطنتی به وسیله «مینیون‌ها»

هنگامی که شرارت ارزشمند می‌شود! ، سرقت تاج سلطنتی به وسیله «مینیون‌ها»

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs